| Global Score | |
| 65.6 | 63.5 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-06-03 |
| -- | 8.30 x 4.89 x 0.31 inches |
| -- | 10.90 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4650mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a bit better than the LG G Pad X 8.0, with a overall score of 65.6 against 63.5. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, while LG G Pad X 8.0 comes with Android 6.0 Marshmallow OS. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a notably thinner and incredibly lighter tablet than the LG G Pad X 8.0.
LG G Pad X 8.0 has a much powerful processor than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less RAM, they both have 8 cores. LG G Pad X 8.0 counts with a little sharper screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a much lower 1200 x 1920 resolution and a way smaller screen, it also counts with a little bit greater display density.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots much better photos and videos than LG G Pad X 8.0, because it has a much higher (4K) video quality and a lot higher resolution back facing camera. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much greater memory for apps and games than LG G Pad X 8.0, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal storage capacity.
The LG G Pad X 8.0 has a way better battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.