| Global Score | |
| 65.6 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-28 |
| -- | 8.53 x 4.98 x 0.34 inches |
| -- | 13.02 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.3 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 265 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a little bit better than LG G Pad X 8.3, having a global score of 65.6 against 63.8. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a a lot lighter and thinner tablet than LG G Pad X 8.3. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and LG G Pad X 8.3 counts with Android 6.0 Marshmallow operating system.
The LG G Pad X 8.3 has a slightly better looking screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lot smaller display, a way worse 1080 x 1920 resolution and a bit worse pixel density. LG G Pad X 8.3 has a very superior performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser RAM, they both have 8 CPU cores.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features much more memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than LG G Pad X 8.3, because although it has no external SD slot, it also counts with 112 GB more internal memory capacity. The LG G Pad X 8.3 counts with a very superior battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much better camera than LG G Pad X 8.3, because it has a lot higher 12 megapixels resolution camera and a lot higher 3840x2160 (4K) video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.