| Global Score | |
| 65.6 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 9.57 x 6.75 x 0.31 inches |
| -- | 19.29 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 610.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 266 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 43 hours talk time |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) is better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a 75.8 score against 65.6. The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) counts with Android 4.4.2 operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. Galaxy Note 10.1 (2014) has an extremely better processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores (although faster) and 5 GB lesser RAM, it also counts with a graphics processor.
The Galaxy Note 10.1 (2014) has a lot better looking display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a little bit smaller display, it also counts with a just a bit greater pixels quantity per inch of screen and a slightly better 1600 x 2560 resolution. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a way bigger memory to store more apps and games than Galaxy Note 10.1 (2014), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes way better videos and photos than Samsung Galaxy Note 10.1 (2014), because it has a much higher 3840x2160 video quality and a camera with lot more mega-pixels. Galaxy Note 10.1 (2014) features a very superior battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.