| Global Score | |
| 65.6 | 69.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.2.2, 4.1.2 |
| -- | 2013-02-24 |
| -- | 8.30 x 5.35 x 0.31 inches |
| -- | 11.92 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 285.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 4 Quad (Exynos 4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 8.0 has a score of 69.2, which is slightly better than the Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s global score of 65.6. Galaxy Note 8.0 works with Android 4.4.2 operating system, and Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. Samsung Galaxy Note 8.0 features a much better hardware performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lower amount of RAM and an inferior number of cores , it also counts with a graphics co-processor.
Samsung Galaxy Note 8.0 counts with a little sharper display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a way smaller screen, a way lower screen density and a way worse resolution of 800 x 1280px. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a way better camera than Galaxy Note 8.0, because it has a much higher (4K) video quality and a camera in the back with a much better 12 MP resolution.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a much bigger storage capacity for apps and games than Galaxy Note 8.0, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal storage. Galaxy Note 8.0 counts with a really longer battery life than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.