| Global Score | |
| 65.6 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-02-26 |
| -- | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| -- | 20.74 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 420.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 266 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS and CDMA |
| 2.4 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has an overall score of 65.6, which is a bit better than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1)'s score of 61.4. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, and Samsung Galaxy Tab 2 (10.1) has Android 4.1 OS. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a way lighter and a lot thinner tablet than the Samsung Galaxy Tab 2 (10.1).
Galaxy Tab 2 (10.1) features a much faster processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser RAM memory and a lower number of cores. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a little sharper display than Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a much greater pixel density, a lot better resolution of 1688 x 2388px and a little bit larger display.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a much better memory capacity to install applications and games than Galaxy Tab 2 (10.1), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 120 GB more internal memory capacity. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a way better camera than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a back-facing camera with lot more MP and a lot better video definition.
The Galaxy Tab 2 (10.1) counts with a way better battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.