| Global Score | |
| 65.6 | 61.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-08-15 |
| -- | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| -- | 12.20 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 266 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.20 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| 2.4 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 192 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a general score of 65.6, which is just a bit better than the Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE's 61.7 general score. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has Android 4.1 operating system. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) body is a lot lighter and way thinner than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE.
Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has a really superior performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has 7 GB less RAM and lesser CPU cores , it also counts with a graphics processing unit. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a bit sharper screen than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a much better 1688 x 2388 pixels resolution, a much larger screen and a lot better screen pixels density.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) captures much clearer pictures and videos than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a much higher 12 mega-pixels resolution back camera and a way better 3840x2160 (4K) video resolution. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a much better storage to store more apps and games than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal storage capacity.
Galaxy Tab 2 (7.0) LTE features a superior battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.