| Global Score | |
| 65.6 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| -- | 8.27 x 4.88 x 0.31 inches |
| -- | 11.11 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 122.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Galaxy Tab 4 8.0 is a bit better than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a 66.2 score against 65.6. Galaxy Tab 4 8.0 comes with Android 4.4.2 OS, and Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 counts with a lot better processing power than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has lesser RAM and an inferior number of cores , it also counts with an extra graphics processor.
Samsung Galaxy Tab 4 8.0 features a little bit better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a way smaller display, a lot worse 1280 x 800 resolution and a lot lower display density. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a very superior storage to install games and applications than Galaxy Tab 4 8.0, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The Galaxy Tab 4 8.0 counts with a much better battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a way better camera than Galaxy Tab 4 8.0, because it has a way higher resolution camera and a way better 3840x2160 (4K) video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.