| Global Score | |
| 65.6 | 60.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1.2, 4.0, 3.2 |
| -- | 2011-09-30 |
| -- | 7.62 x 4.82 x 0.39 inches |
| -- | 12.17 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 549.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | LCD |
| 266 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.83 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 3.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a bit better than the Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus, getting a 65.6 score against 60.8. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, while Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus has Android 4.1.2 operating system. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a incredibly lighter and incredibly thinner tablet than the Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus.
The Galaxy Tab 7.0 Plus has a much more powerful processor than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM and 6 lesser cpu cores (although they are faster). Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a bit better looking screen than Galaxy Tab 7.0 Plus, because it has a lot better resolution of 1688 x 2388, a way better number of pixels per inch in the screen and a lot larger display.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a lot bigger memory for apps and games than Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus, because although it has no SD card slot, it also counts with 96 GB more internal memory capacity. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots a lot better photos and videos than Galaxy Tab 7.0 Plus, because it has a back facing camera with much more MP and a much higher 3840x2160 (4K) video resolution.
The Galaxy Tab 7.0 Plus counts with a superior battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.