| Global Score | |
| 65.6 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.0.4, 3.2 |
| -- | 2011-09-01 |
| -- | 7.74 x 5.24 x 0.31 inches |
| -- | 11.82 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 675.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7.7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super AMOLED Plus |
| 266 pixels per inch | 196 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 3.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is just a bit better than Galaxy Tab 7.7, getting a 65.6 score against 64.8. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a way thinner and incredibly lighter tablet device than the Galaxy Tab 7.7. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab 7.7 comes with Android 4.0.4 OS.
The Galaxy Tab 7.7 counts with a really superior performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has lesser CPU cores and lesser RAM, it also counts with an extra GPU. The Samsung Galaxy Tab 7.7 features a little sharper screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a way smaller display, a way worse display pixel density and a way worse resolution of 800 x 1280px.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes way better photographs and videos than Galaxy Tab 7.7, because it has a way more megapixels back camera and a much higher 3840x2160 (4K) video resolution. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a quite bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab 7.7, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
Galaxy Tab 7.7 features a much longer battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.