| Global Score | |
| 65.6 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 8.62 x 5.06 x 0.28 inches |
| -- | 11.82 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 289.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 266 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 25 hours talk time |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab Pro 8.4 is better than the Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), having a overall score of 75.2 against 65.6. The Galaxy Tab Pro 8.4 comes with Android 4.4.2 operating system, while Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 counts with a much faster processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a smaller amount of RAM and 4 less cpu cores , it also counts with an additional graphics processor.
Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 counts with an incredibly better looking display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lot smaller display, it also counts with a quite better resolution of 2560 x 1600px and more pixels per screen inch. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a way better camera than Galaxy Tab Pro 8.4, because it has a much higher 3840x2160 (4K) video resolution and a camera with way more MP.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a very superior memory capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy Tab Pro 8.4, because although it has no external memory card slot, it also counts with 96 GB more internal memory capacity. Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 counts with a very superior battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.