| Global Score | |
| 65.6 | 57.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Verizon |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-10 |
| -- | 8.26 x 5.04 x 0.31 inches |
| -- | 11.99 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 250.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is better than Verizon Ellipsis 8 HD, getting a general score of 65.6 against 57.6. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while Verizon Ellipsis 8 HD comes with Android 6.0 Marshmallow OS. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s design is way lighter and much thinner than Verizon Ellipsis 8 HD.
Verizon Ellipsis 8 HD has a really superior processing power than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less RAM, they both have 8 cores. Verizon Ellipsis 8 HD features just a bit better looking display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a way lower resolution of 1200 x 1920 pixels and a much smaller display, it also counts with a just a little better pixel density.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much greater storage for applications, games, photos and videos than Verizon Ellipsis 8 HD, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity. The Verizon Ellipsis 8 HD features a much longer battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a superior camera than Verizon Ellipsis 8 HD, because it has a back facing camera with a lot better resolution, a much higher 3840x2160 (4K) video quality and a bigger aperture to capture better captures and video in low-light situations.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.