| Global Score | |
| 76.6 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Windows 8 |
| 0000-00-00 | 2012-06-04 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.18 x 6.60 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 20.46 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX545 (533 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | -- |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than the Acer Iconia W510, getting a overall score of 76.6 against 57.5. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, while Acer Iconia W510 works with Windows 8 OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a way lighter and a lot thinner tablet than Acer Iconia W510.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has just a bit better screen than Acer Iconia W510, because it has much more pixels per inch in the screen, a little bigger screen and a way higher resolution of 1688 x 2420. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much bigger storage capacity for games and applications than Acer Iconia W510, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 256 GB internal storage.
Acer Iconia W510 counts with a much better performing processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lower number of cores (although faster) and less RAM, it also counts with an additional graphics processor. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots much clearer photographs and videos than Acer Iconia W510, because it has a way better 12 megapixels resolution back facing camera and a way better video definition.
The Acer Iconia W510 counts with a much longer battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Acer Iconia W510, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Acer Iconia W510. So if you want that extra features, you can buy the iPad Pro 11-inch (M4, 2024), but if you don't you can save some dollars and get the Acer Iconia W510, resigning a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.