| Global Score | |
| 76.6 | 59.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Windows 8 Pro |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.18 x 6.59 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 20.46 ounces |
| Silver and Space Black | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom Z2760 chipset |
| processor | Saltwell (Dual-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX 545 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is way better than Acer Iconia W511's 59.5 global score. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while Acer Iconia W511 works with Windows 8 Pro operating system. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a notably thinner and extremely lighter device than Acer Iconia W511.
Acer Iconia W511 features a much greater processing power than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM and a lower number of cores. The Acer Iconia W511 counts with a bit better looking display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot worse 768 x 1366px resolution, a little bit smaller screen and way less pixels per inch of screen.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a way better camera than Acer Iconia W511, because it has a much higher resolution camera in the back. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much greater memory capacity for applications, games, photos and videos than Acer Iconia W511, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal storage.
Acer Iconia W511 has a much better battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Acer Iconia W511, and it doesn't have such a good price and quality relation as Acer Iconia W511. If you are trying to save a few dollars, you can buy Acer Iconia W511, giving up a few features and specifications, but you'll get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.