| Global Score | |
| 76.6 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | -- |
| 0000-00-00 | 2016-06-23 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.08 x 5.37 x 0.30 inches |
| 15.73 ounces | 10.93 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7.9 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot better than the Asus ZenPad Z8, with a score of 76.6 against 61.9. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is thinner but a lot heavier than the Asus ZenPad Z8. The Asus ZenPad Z8 has a much more powerful processor than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM and 2 less CPU cores.
The Asus ZenPad Z8 counts with a brighter screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a way smaller display and a quite lower resolution of 1536 x 2048 pixels, it also counts with a just a little better pixels count in each screen inch. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better storage capacity for games and applications than Asus ZenPad Z8, because although it has no SD card slot, it also counts with 240 GB more internal storage.
The Asus ZenPad Z8 has a much better battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024). Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a lot better camera than Asus ZenPad Z8, because it has a larger diafragm aperture for better low-light photos, a way higher video quality and a lot more MP back facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.