| Global Score | |
| 76.6 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Dell |
| iPadOS 16.x | Windows 8.1 Pro |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.50 x 5.10 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 13.90 ounces |
| Silver and Space Black | Black and Red |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 1195.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom Bay Trail-T chipset |
| processor | Atom Z3740D (Quad-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is a lot better than the Dell Venue 8 Pro's 59.6 global score. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) construction is notably thinner but heavier than Dell Venue 8 Pro. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Dell Venue 8 Pro counts with Windows 8.1 Pro OS.
Dell Venue 8 Pro features an extremely better processor than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM and an inferior number of cores. Dell Venue 8 Pro features a sharper display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a much smaller display, a much lower 800 x 1280 resolution and a lot worse pixel number per screen inch.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots much better videos and photos than Dell Venue 8 Pro, because it has a back-facing camera with way more mega-pixels. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a superior memory for games and applications than Dell Venue 8 Pro, because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal memory.
The Dell Venue 8 Pro features a much better battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is not only the best tablets of the ones we are comparing here, but it's also by far the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.