| Global Score | |
| 76.6 | 58.7 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 16.x | Android 3.2, 2.3.3 |
| 0000-00-00 | 2011-02-15 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.69 x 4.80 x 0.52 inches |
| 15.73 ounces | 14.82 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (333 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.01 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1470 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is much better than the HTC Flyer's general score of 58.7. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a a lot thinner but a bit heavier tablet than the HTC Flyer. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, and HTC Flyer has Android 3.2 operating system.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a little bit better screen than HTC Flyer, because it has a way higher resolution of 1688 x 2420px, a really bigger screen and way more pixels per display inch. HTC Flyer counts with an extremely better processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has less RAM memory and lesser processing cores (although faster), it also counts with an extra graphics co-processor.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features much more storage capacity for apps and games than HTC Flyer, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal memory capacity. The HTC Flyer has a much longer battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024). The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a greater camera than HTC Flyer, because it has a way higher 3840x2160 (4K) video resolution and a back facing camera with a much higher resolution.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot more expensive than the HTC Flyer, but you can get a much better tablet for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.