| Global Score | |
| 76.6 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 16.x | Android 3.1 |
| 0000-00-00 | 2011-08-31 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.87 x 7.00 x 0.51 inches |
| 15.73 ounces | 25.00 ounces |
| Silver and Space Black | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 239.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| 268 pixels per inch | 148 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 900 hours standby time |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot better than the HTC Jetstream, with a global score of 76.6 against 63.6. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, and HTC Jetstream comes with Android 3.1 operating system. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a notably thinner and lighter device than HTC Jetstream.
HTC Jetstream counts with a bit better display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot worse resolution of 768 x 1280, a quite smaller screen and a lot lower screen density. The HTC Jetstream features an extremely better processor than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores (although they are faster) and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an extra graphics processor.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a lot bigger memory capacity to install applications and games than HTC Jetstream, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal storage. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a greater camera than HTC Jetstream, because it has a way higher (4K) video definition and a back camera with a way better resolution.
The HTC Jetstream counts with a way better battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than HTC Jetstream, and it doesn't have such a good price and quality relation as the HTC Jetstream. So if you need that extra features and specs, you can buy iPad Pro 11-inch (M4, 2024), but if you don't you can save some dollars and buy the HTC Jetstream, resigning some features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.