| Global Score | |
| 76.6 | 73.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| 0000-00-00 | 2018-09-28 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.58 x 6.39 x 0.30 inches |
| 15.73 ounces | 16.76 ounces |
| Silver and Space Black | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 999.00 | $ 310.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 659 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali T830 MP2 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is a little bit better than the Huawei MediaPad M5 lite's global score of 73.3. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad M5 lite comes with Android 8.0 Oreo OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) design is a bit lighter and somewhat thinner than the Huawei MediaPad M5 lite.
Huawei MediaPad M5 lite counts with a little bit better looking display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot worse resolution of 1920 x 1200, a bit smaller display and a quite worse pixels density. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better storage for applications and games than Huawei MediaPad M5 lite, because although it has no SD card slot, it also counts with 192 GB more internal memory capacity.
Huawei MediaPad M5 lite has a much more powerful CPU than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have the same number of cores. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes much clearer photographs and videos than Huawei MediaPad M5 lite, because it has a much higher (4K) video resolution and a lot better resolution camera.
The Huawei MediaPad M5 lite features a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than Huawei MediaPad M5 lite, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Huawei MediaPad M5 lite. If you prefer to save a few dollars, you can get the Huawei MediaPad M5 lite, giving up a few features and specifications, but you will get the most with your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.