| Global Score | |
| 76.6 | 72.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| 0000-00-00 | 2015-04-07 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.22 x 4.09 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 8.78 ounces |
| Silver and Space Black | Gold |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 323 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0, EDR |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has an overall score of 76.6, which is a bit better than the Huawei MediaPad X2's general score of 72.7. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is notably heavier but somewhat thinner than the Huawei MediaPad X2. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad X2 comes with Android 5.0 OS.
Huawei MediaPad X2 has a lot better looking display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a much smaller screen and a way lower 1920 x 1200 resolution, it also counts with a little bit more pixels per inch in the display. Huawei MediaPad X2 features an extremely better CPU than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lower amount of RAM, and they both have 8 cores, the Huawei MediaPad X2 also counts with a 64 bits processor.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a lot bigger memory for games and applications than Huawei MediaPad X2, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 224 GB more internal storage capacity. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes greater videos and photos than Huawei MediaPad X2, because although it has a lower 12 mega-pixels resolution camera, it also counts with a lot better video resolution.
Huawei MediaPad X2 counts with a really longer battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Huawei MediaPad X2, and it doesn't have such a good quality/price relation as Huawei MediaPad X2. If you want to save a few dollars, you can buy the Huawei MediaPad X2, and give up a couple features, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.