| Global Score | |
| 76.6 | 60.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| 0000-00-00 | 0000-00-00 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.27 x 4.92 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 11.64 ounces |
| Silver and Space Black | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 259.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way better than Lenovo TAB 2 A8, getting a overall score of 76.6 against 60.1. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is notably thinner but noticeably heavier than Lenovo TAB 2 A8. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, and Lenovo TAB 2 A8 comes with Android 5.0 operating system.
Lenovo TAB 2 A8 counts with a bit sharper screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a way lower resolution of 1280 x 800 pixels, a way smaller screen and much lesser pixels per inch of screen. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features much more storage capacity for applications, games, photos and videos than Lenovo TAB 2 A8, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal memory.
Lenovo TAB 2 A8 features a very superior processing power than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores (although faster), it also counts with an additional GPU and a 64-bit processing unit. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a greater camera than Lenovo TAB 2 A8, because it has a way higher resolution camera in the back.
Lenovo TAB 2 A8 counts with a way better battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) costs a lot more than the Lenovo TAB 2 A8, but you can get a much better tablet for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.