| Global Score | |
| 76.6 | 63.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| 0000-00-00 | 2017-09-18 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.29 x 4.84 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 10.58 ounces |
| Silver and Space Black | Black |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| $ 999.00 | $ 230.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4850mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than Lenovo Tab 4 8 Plus, getting a 76.6 score against 63.1. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, and Lenovo Tab 4 8 Plus has Android 7.1 Nougat operating system. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s body is a lot heavier but thinner than Lenovo Tab 4 8 Plus.
The Lenovo Tab 4 8 Plus counts with a much greater processing power than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM memory, they both have the same number of cores. The Lenovo Tab 4 8 Plus counts with a slightly better looking display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a way smaller display and a way worse resolution of 1200 x 1920, it also counts with a bit better screen pixels density.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes much clearer photos and videos than Lenovo Tab 4 8 Plus, because it has a lot better video resolution and a way higher resolution camera. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a superior memory to store more games and applications than Lenovo Tab 4 8 Plus, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The Lenovo Tab 4 8 Plus features a way better battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than Lenovo Tab 4 8 Plus, and it doesn't have such a good quality/price relation as Lenovo Tab 4 8 Plus. So if you want that extra specs, you can buy iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save a couple dollars and buy the Lenovo Tab 4 8 Plus, letting go some specs and features.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.