| Global Score | |
| 76.6 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.04 x 7.20 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 21.83 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 10 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way better than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), having a score of 76.6 against 61.4. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, while Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with Android 4.4 OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner and much lighter tablet than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android).
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) features a sharper screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a bit smaller screen, a little lower pixels density and a lot lower resolution of 1200 x 1920px. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a way bigger storage capacity to store more games and applications than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because although it has no SD memory slot, it also counts with 240 GB more internal memory.
Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with a much powerful processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has less RAM memory and 4 lesser processing cores (although they are faster), it also counts with a 64-bits CPU. The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) features a really longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a very superior camera than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because it has a bigger camera aperture for better low-light images and a camera in the back with much more mega pixels.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) costs a lot more money than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), but you can get a much better tablet for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.