| Global Score | |
| 76.6 | 62.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Windows 8.1 |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.04 x 7.20 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 22.19 ounces |
| Silver and Space Black | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 200.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 10 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a global score of 76.6, which is way better than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows)'s 62.3 general score. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a somewhat thinner and a lot lighter tablet than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows). IPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) has Windows 8.1 OS.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) counts with a much powerful CPU than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM, it also counts with a 64 bits CPU. Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) features a much better display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot worse resolution of 1200 x 1920px, a quite smaller screen and a just a bit inferior pixel count per inch of display.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a greater camera than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), because it has a bigger camera aperture and a lot more mega-pixels back-facing camera. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), because although it has no SD card slot, it also counts with 224 GB more internal memory.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) features a superior battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), and it doesn't have such a good price and quality relation as the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows). If you want to save some money, you can get Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), letting go a couple features, but you will get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.