| Global Score | |
| 76.6 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0, 4.4.2 |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.30 x 4.89 x 0.39 inches |
| 15.73 ounces | 12.06 ounces |
| Silver and Space Black | Black, Blue, Orange and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8926 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a global score of 76.6, which is way better than the LG G Pad 8.0's global score of 58.6. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and LG G Pad 8.0 has Android 5.0 OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner but extremely heavier tablet than the LG G Pad 8.0.
LG G Pad 8.0 has just a bit better screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot lesser pixels per inch of display, a much smaller display and a lot worse 1280 x 800 resolution. The LG G Pad 8.0 has a much better performing processor than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lower number of cores and a smaller amount of RAM memory, it also counts with a graphics processing unit.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a superior memory for applications, games, photos and videos than LG G Pad 8.0, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots greater pictures and videos than LG G Pad 8.0, because it has a back-facing camera with much more megapixels and a way higher 3840x2160 video definition.
LG G Pad 8.0 has a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than LG G Pad 8.0, and it doesn't have such a good quality/price relation as the LG G Pad 8.0. If you are trying to save a few dollars, you can buy the LG G Pad 8.0, giving up a few features and specs, but you will get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.