| Global Score | |
| 76.6 | 63.5 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| 0000-00-00 | 2016-06-03 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.30 x 4.89 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 10.90 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4650mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than the LG G Pad X 8.0, getting a score of 76.6 against 63.5. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while LG G Pad X 8.0 has Android 6.0 Marshmallow OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) design is thinner but heavier than the LG G Pad X 8.0.
The LG G Pad X 8.0 counts with a very superior performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 cores. LG G Pad X 8.0 counts with a little more vivid display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a way worse 1200 x 1920 resolution and a really smaller screen, it also counts with a bit greater number of pixels per display inch.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes a lot better videos and photos than LG G Pad X 8.0, because it has a back facing camera with way more megapixels and a much better 3840x2160 video quality. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with much more storage to install applications and games than LG G Pad X 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The LG G Pad X 8.0 features a really longer battery life than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.