| Global Score | |
| 76.6 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2015-05-28 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.53 x 4.98 x 0.34 inches |
| 15.73 ounces | 13.02 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.3 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 265 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than LG G Pad X 8.3, having a global score of 76.6 against 63.8. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, while LG G Pad X 8.3 works with Android 6.0 Marshmallow OS. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s body is noticeably thinner but heavier than LG G Pad X 8.3.
The LG G Pad X 8.3 features a lot better performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have the same number of cores. LG G Pad X 8.3 counts with a bit sharper screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot lower resolution of 1080 x 1920, a way smaller screen and a just a bit worse pixel density.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes much clearer photos and videos than LG G Pad X 8.3, because it has a much higher 3840x2160 video definition and a camera in the back with lot more megapixels. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a lot bigger memory for games and applications than LG G Pad X 8.3, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal storage capacity.
LG G Pad X 8.3 has a very superior battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.