| Global Score | |
| 76.6 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.3 |
| 0000-00-00 | 2013-09-04 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.57 x 6.75 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 19.29 ounces |
| Silver and Space Black | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 610.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 268 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 43 hours talk time |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is just a bit better than Samsung Galaxy Note 10.1 (2014)'s general score of 75.8. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has Android 4.4.2 OS. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is somewhat lighter and somewhat thinner than Samsung Galaxy Note 10.1 (2014).
The Galaxy Note 10.1 (2014) has a much more powerful processor than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has lesser RAM memory and less CPU cores , it also counts with an extra graphics co-processor. Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) features a much better looking display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a little smaller screen, it also counts with a just a bit higher pixels density and a little higher 1600 x 2560px resolution.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a way bigger storage to store more apps and games than Galaxy Note 10.1 (2014), because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots greater photos and videos than Galaxy Note 10.1 (2014), because it has a way better 3840x2160 video definition and a lot more mega-pixels camera in the back.
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) counts with a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Galaxy Note 10.1 (2014), and it doesn't have such a good quality/price relation as Galaxy Note 10.1 (2014). If you prefer to save some dollars, you can get Galaxy Note 10.1 (2014), letting go a couple features and specs, but you will get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.