| Global Score | |
| 76.6 | 69.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.2.2, 4.1.2 |
| 0000-00-00 | 2013-02-24 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.30 x 5.35 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 11.92 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 285.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 4 Quad (Exynos 4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is better than Galaxy Note 8.0, getting a score of 76.6 against 69.2. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s body is notably heavier but somewhat thinner than the Galaxy Note 8.0. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Note 8.0 has Android 4.4.2 OS.
Galaxy Note 8.0 counts with a bit sharper screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a way lower pixel density, a really smaller screen and a way lower 800 x 1280 pixels resolution. Samsung Galaxy Note 8.0 has a way better hardware performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics co-processor.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much bigger memory to store more games and applications than Samsung Galaxy Note 8.0, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal memory. Galaxy Note 8.0 counts with a very superior battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a lot better camera than Samsung Galaxy Note 8.0, because it has a back-facing camera with much more mega pixels and a way higher video definition.
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Galaxy Note 8.0, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Galaxy Note 8.0. So if you need that extra specs and features, you can buy the iPad Pro 11-inch (M4, 2024), otherwise you can save some money and buy the Galaxy Note 8.0, giving up a couple features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.