| Global Score | |
| 76.6 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| 0000-00-00 | 2012-02-26 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| 15.73 ounces | 20.74 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 420.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 268 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS and CDMA |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot better than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), having a 76.6 score against 61.4. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Samsung Galaxy Tab 2 (10.1) works with Android 4.1 operating system. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) body is incredibly lighter and much thinner than the Samsung Galaxy Tab 2 (10.1).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a bit better looking screen than Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a quite larger display, a lot higher resolution of 1688 x 2420 pixels and a way better pixel density. The Galaxy Tab 2 (10.1) features a much faster processor than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has lesser cpu cores and a lower amount of RAM.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a lot better camera than Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a camera with way more megapixels and a lot higher video quality. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a way bigger storage capacity for games and applications than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal storage capacity.
Galaxy Tab 2 (10.1) has a much longer battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) costs a lot more money than Galaxy Tab 2 (10.1), but you can get a much better tablet for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.