| Global Score | |
| 76.6 | 61.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| 0000-00-00 | 2012-08-15 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| 15.73 ounces | 12.20 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 268 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.20 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| 10 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 192 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way better than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, getting a 76.6 score against 61.7. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab 2 (7.0) LTE comes with Android 4.1 OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) design is noticeably heavier but notably thinner than the Galaxy Tab 2 (7.0) LTE.
Galaxy Tab 2 (7.0) LTE counts with a much better performing processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has 7 GB lesser RAM and a lower number of cores , it also counts with an additional graphics co-processor. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a slightly better looking screen than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a way higher resolution of 1688 x 2420px, a lot more pixels per display inch and a lot bigger display.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures greater pictures and videos than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a way more megapixels back camera and a way higher 3840x2160 (4K) video resolution. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much greater memory capacity to store more apps and games than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has a really longer battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE. So if you want that extra features and specs, you can buy iPad Pro 11-inch (M4, 2024), otherwise you can save some money and get the Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, letting go a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.