| Global Score | |
| 76.6 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| 0000-00-00 | 2014-04-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.27 x 4.88 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 11.11 ounces |
| Silver and Space Black | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 122.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than Galaxy Tab 4 8.0, with a score of 76.6 against 66.2. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab 4 8.0 comes with Android 4.4.2 OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is thinner but much heavier than Galaxy Tab 4 8.0.
The Galaxy Tab 4 8.0 has a much more powerful processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has lesser RAM memory and an inferior number of cores (but faster), it also counts with a graphics processing unit. Galaxy Tab 4 8.0 has a little bit better display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot lower screen pixel density, a really smaller display and a lot worse resolution of 1280 x 800px.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures greater photographs and videos than Samsung Galaxy Tab 4 8.0, because it has a lot better (4K) video resolution and a camera with a lot higher 12 mega pixels resolution. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has much more storage to store more games and applications than Galaxy Tab 4 8.0, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal storage.
The Galaxy Tab 4 8.0 has a much longer battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than Galaxy Tab 4 8.0, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Galaxy Tab 4 8.0. So if you need that extra specs, you can buy iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save some dollars and buy the Galaxy Tab 4 8.0, giving up a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.