| Global Score | |
| 76.6 | 60.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1.2, 4.0, 3.2 |
| 0000-00-00 | 2011-09-30 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.62 x 4.82 x 0.39 inches |
| 15.73 ounces | 12.17 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 549.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | LCD |
| 268 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.83 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 3.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is a lot better than the Galaxy Tab 7.0 Plus's 60.8 score. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab 7.0 Plus works with Android 4.1.2 operating system. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is extremely thinner but noticeably heavier than Galaxy Tab 7.0 Plus.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a bit better display than Galaxy Tab 7.0 Plus, because it has a much higher 1688 x 2420 resolution, a way bigger display and much more pixels per display inch. The Galaxy Tab 7.0 Plus features a very superior performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has less RAM and a lower number of cores (although faster).
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a way better camera than Galaxy Tab 7.0 Plus, because it has a much higher 3840x2160 video resolution and a back camera with a much better resolution. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a superior memory to store more apps and games than Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus, because although it has no external memory card slot, it also counts with 224 GB more internal storage capacity.
The Galaxy Tab 7.0 Plus features a very superior battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) costs a lot more than the Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus, but you can get a much better tablet for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.