| Global Score | |
| 76.6 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.0.4, 3.2 |
| 0000-00-00 | 2011-09-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.74 x 5.24 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 11.82 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 675.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7.7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super AMOLED Plus |
| 268 pixels per inch | 196 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 3.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is much better than Samsung Galaxy Tab 7.7's overall score of 64.8. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a somewhat thinner but noticeably heavier device than Samsung Galaxy Tab 7.7. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, while Samsung Galaxy Tab 7.7 works with Android 4.0.4 operating system.
Galaxy Tab 7.7 features an extremely better CPU than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a smaller amount of RAM and 6 less cores , it also counts with an extra graphics processor. The Galaxy Tab 7.7 features a slightly better screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot worse resolution of 800 x 1280, a much worse screen pixels density and a lot smaller screen.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much better camera than Galaxy Tab 7.7, because it has a way higher 3840x2160 (4K) video quality and a camera with a lot better 12 megapixels resolution. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much greater memory capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy Tab 7.7, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The Samsung Galaxy Tab 7.7 features a really longer battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) costs a lot more than Galaxy Tab 7.7, but you can get a better tablet for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.