| Global Score | |
| 76.6 | 68.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| 0000-00-00 | 2018-09-20 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.13 x 4.99 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 12.64 ounces |
| Silver and Space Black | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 250.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 308 GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.44 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.03 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than Galaxy Tab A 8.0 (2018), getting a 76.6 score against 68.3. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab A 8.0 (2018) counts with Android 8.1 Oreo operating system. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a somewhat heavier but notably thinner portable tablet than Galaxy Tab A 8.0 (2018).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a little more vivid display than Galaxy Tab A 8.0 (2018), because it has a really larger screen, a much better 1688 x 2420px resolution and a better quantity of pixels per display inch. Galaxy Tab A 8.0 (2018) counts with a way better performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has less processing cores and lesser RAM.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a lot bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy Tab A 8.0 (2018), because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal memory capacity. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes much better videos and photos than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018), because it has a lot higher video definition, a much better 12 mega pixels resolution camera and a larger camera aperture.
Galaxy Tab A 8.0 (2018) counts with a much longer battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018), and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018). If you prefer to save a few dollars, you can get Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018), letting go a few specs and features, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.