| Global Score | |
| 76.6 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| 0000-00-00 | 2014-01-06 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.62 x 5.06 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 11.82 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 289.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 268 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 25 hours talk time |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a little bit better than Galaxy Tab Pro 8.4, getting a global score of 76.6 against 75.2. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner but much heavier tablet than the Galaxy Tab Pro 8.4. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab Pro 8.4 has Android 4.4.2 operating system.
The Galaxy Tab Pro 8.4 features a way better screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a much smaller display, it also counts with more pixels per inch in the display and a slightly higher resolution of 2560 x 1600 pixels. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much greater memory to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab Pro 8.4, because although it has no SD extension slot, it also counts with 224 GB more internal storage capacity.
Galaxy Tab Pro 8.4 counts with a very superior CPU than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores (although faster) and a lower amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics co-processor. The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 counts with a very superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots a lot better pictures and videos than Galaxy Tab Pro 8.4, because it has a back-facing camera with a way better resolution and a lot better 3840x2160 (4K) video quality.
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Galaxy Tab Pro 8.4, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Galaxy Tab Pro 8.4. If you prefer to save a few dollars, you can get Galaxy Tab Pro 8.4, letting go a few specs and features, but you'll get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.