| Global Score | |
| 65.4 | 73.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-09-28 |
| -- | 9.58 x 6.39 x 0.30 inches |
| -- | 16.76 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 310.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 659 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali T830 MP2 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei MediaPad M5 lite is better than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), with a 73.3 score against 65.4. The Huawei MediaPad M5 lite comes with Android 8.0 Oreo operating system, while Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Huawei MediaPad M5 lite has a bit sharper display than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way worse 1920 x 1200 pixels resolution, a much smaller display and a just a bit lower display density.
The Huawei MediaPad M5 lite features slightly more memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has just 64 GB internal storage, it also counts with a slot for an SD memory card that supports up to 256 GB. Huawei MediaPad M5 lite features a much greater processing power than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has less RAM memory, they both have a Octa-Core processor.
The Huawei MediaPad M5 lite has a really longer battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) captures way better pictures and videos than Huawei MediaPad M5 lite, because it has a lot more mega pixels camera and a lot higher 3840x2160 (4K) video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.