| Global Score | |
| 65.4 | 72.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-07 |
| -- | 7.22 x 4.09 x 0.28 inches |
| -- | 8.78 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 323 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei MediaPad X2 is better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), getting a overall score of 72.7 against 65.4. Huawei MediaPad X2 has Android 5.0 OS, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS. The Huawei MediaPad X2 features a way better screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a really smaller screen and a lot worse resolution of 1920 x 1200, it also counts with a little greater display pixels density.
Huawei MediaPad X2 has a really superior processing power than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has less RAM, and they both have the same number of cores, the Huawei MediaPad X2 also counts with a 64 bits CPU. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a very superior camera than Huawei MediaPad X2, because although it has a lower 12 mega-pixels resolution back-facing camera, it also counts with a way better 3840x2160 (4K) video resolution.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a very superior storage to store more apps and games than Huawei MediaPad X2, because although it has no external memory slot, it also counts with 96 GB more internal memory. The Huawei MediaPad X2 features a very superior battery performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.