| Global Score | |
| 65.4 | 60.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| -- | 8.27 x 4.92 x 0.35 inches |
| -- | 11.64 ounces |
| Silver and Space Gray | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 259.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 2.4 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a global score of 65.4, which is just a bit better than the Lenovo TAB 2 A8's general score of 60.1. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a way lighter and a lot thinner tablet than Lenovo TAB 2 A8. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and Lenovo TAB 2 A8 works with Android 5.0 operating system.
Lenovo TAB 2 A8 has a little bit better looking display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way worse 1280 x 800 resolution, a way smaller display and way lesser pixels per inch in the screen. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a way bigger memory capacity to store more apps and games than Lenovo TAB 2 A8, because although it has no SD extension slot, it also counts with 112 GB more internal memory capacity.
Lenovo TAB 2 A8 counts with a much greater hardware performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 4 less CPU cores and a lower amount of RAM, it also counts with a 64-bit processing unit and an additional graphics processor. The Lenovo TAB 2 A8 has a much longer battery performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a way better camera than Lenovo TAB 2 A8, because it has a back-facing camera with lot more megapixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.