| Global Score | |
| 65.4 | 63.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-09-18 |
| -- | 8.29 x 4.84 x 0.28 inches |
| -- | 10.58 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| -- | $ 230.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4850mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is slightly better than the Lenovo Tab 4 8 Plus, having a global score of 65.4 against 63.1. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while Lenovo Tab 4 8 Plus comes with Android 7.1 Nougat OS. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s construction is noticeably thinner and a lot lighter than Lenovo Tab 4 8 Plus.
Lenovo Tab 4 8 Plus counts with a really superior hardware performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 6 GB lesser RAM, they both have a Octa-Core CPU. Lenovo Tab 4 8 Plus has a bit sharper screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a way smaller screen and a much lower resolution of 1200 x 1920, it also counts with a little bit better screen pixels density.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a very superior camera than Lenovo Tab 4 8 Plus, because it has a way better (4K) video quality and a back-facing camera with a lot higher 12 MP resolution. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a way bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Lenovo Tab 4 8 Plus, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 112 GB more internal storage capacity.
The Lenovo Tab 4 8 Plus has a way better battery life than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.