| Global Score | |
| 65.4 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 10.04 x 7.20 x 0.28 inches |
| -- | 21.83 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 10 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is slightly better than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), getting a global score of 65.4 against 61.4. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s construction is noticeably thinner and way lighter than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android). IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) has Android 4.4 OS.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) has a brighter screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lot smaller display, a little lower quantity of pixels per display inch and a lot worse resolution of 1200 x 1920. The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) has a much better performing CPU than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has less RAM memory and a lower number of cores (although faster), it also counts with a 64 bits processor.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) captures a lot better videos and photos than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because it has a larger camera aperture and a back facing camera with a lot higher resolution. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because although it has no SD extension slot, it also counts with 112 GB more internal memory.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with a much better battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.