| Global Score | |
| 65.4 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 8.30 x 4.89 x 0.39 inches |
| -- | 12.06 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Blue, Orange and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8926 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is much better than the LG G Pad 8.0, with a overall score of 65.4 against 58.6. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) construction is incredibly thinner and noticeably lighter than LG G Pad 8.0. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while LG G Pad 8.0 works with Android 5.0 OS.
LG G Pad 8.0 counts with a much greater performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 7 GB lesser RAM and a lower number of cores (although faster), it also counts with an additional graphics processing unit. The LG G Pad 8.0 features just a bit better screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way worse 1280 x 800 pixels resolution, a lot lower pixels count per inch of display and a really smaller display.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a very superior storage for apps and games than LG G Pad 8.0, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a very superior camera than LG G Pad 8.0, because it has a lot better resolution camera in the back and a way better (4K) video definition.
The LG G Pad 8.0 has a superior battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.