| Global Score | |
| 65.4 | 63.5 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-06-03 |
| -- | 8.30 x 4.89 x 0.31 inches |
| -- | 10.90 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4650mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a score of 65.4, which is a little bit better than LG G Pad X 8.0's 63.5 score. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a notably thinner and way lighter portable tablet than LG G Pad X 8.0. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and LG G Pad X 8.0 counts with Android 6.0 Marshmallow OS.
LG G Pad X 8.0 has a way better processing power than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has less RAM, they both have the same number of cores. The LG G Pad X 8.0 features a bit more vivid display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a lot smaller screen and a much lower 1200 x 1920 resolution, it also counts with a little better pixels quantity in each inch in the screen.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a lot bigger storage capacity to install applications and games than LG G Pad X 8.0, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much better camera than LG G Pad X 8.0, because it has a way more mega pixels back facing camera and a lot better 3840x2160 (4K) video resolution.
LG G Pad X 8.0 features a way better battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.