| Global Score | |
| 65.4 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-28 |
| -- | 8.53 x 4.98 x 0.34 inches |
| -- | 13.02 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8.3 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 265 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a bit better than the LG G Pad X 8.3, getting a global score of 65.4 against 63.8. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s design is extremely thinner and noticeably lighter than LG G Pad X 8.3. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and LG G Pad X 8.3 counts with Android 6.0 Marshmallow operating system.
LG G Pad X 8.3 counts with a little sharper display than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way worse resolution of 1080 x 1920 and a lot smaller display, they both have the same screen pixels density. The LG G Pad X 8.3 features a much greater hardware performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 6 GB less RAM, they both have 8 CPU cores.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots way better videos and photos than LG G Pad X 8.3, because it has a way better video definition and a camera with a way better 12 mega pixels resolution. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a lot bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than LG G Pad X 8.3, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The LG G Pad X 8.3 features a superior battery performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.