| Global Score | |
| 65.4 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 9.57 x 6.75 x 0.31 inches |
| -- | 19.29 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 610.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 43 hours talk time |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Note 10.1 (2014) has a score of 75.8, which is better than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 general score. Galaxy Note 10.1 (2014) counts with Android 4.4.2 OS, while Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. Galaxy Note 10.1 (2014) counts with a much better performing processor than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores and lesser RAM, it also counts with a graphics co-processor.
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has an incredibly better looking display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a bit lower resolution of 1600 x 2560px and a really smaller display, it also counts with a just a bit greater quantity of pixels per display inch. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better storage for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Note 10.1 (2014), because although it has no SD card slot, it also counts with more internal storage.
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a much better battery performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better camera than Galaxy Note 10.1 (2014), because it has a way higher 3840x2160 (4K) video definition and a camera in the back with way more megapixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.