| Global Score | |
| 65.4 | 69.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.2.2, 4.1.2 |
| -- | 2013-02-24 |
| -- | 8.30 x 5.35 x 0.31 inches |
| -- | 11.92 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 285.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 4 Quad (Exynos 4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 8.0 is just a bit better than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), getting a global score of 69.2 against 65.4. Galaxy Note 8.0 works with Android 4.4.2 operating system, and Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy Note 8.0 features a very superior processor than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 6 GB lesser RAM and a lower number of cores , it also counts with an extra graphics processing unit.
The Galaxy Note 8.0 features a slightly better screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lot lower 800 x 1280px resolution, a really smaller screen and a lot lesser pixels per screen inch. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much greater storage capacity to install applications and games than Galaxy Note 8.0, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 112 GB more internal storage.
Samsung Galaxy Note 8.0 counts with a really longer battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a way better camera than Galaxy Note 8.0, because it has a much higher 12 mega-pixels resolution back-facing camera and a much higher 3840x2160 (4K) video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.