| Global Score | |
| 65.4 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-02-26 |
| -- | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| -- | 20.74 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 420.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS and CDMA |
| 2.4 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a little bit better than Galaxy Tab 2 (10.1), having a 65.4 score against 61.4. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab 2 (10.1) counts with Android 4.1 operating system. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s construction is much thinner and much lighter than the Galaxy Tab 2 (10.1).
The Galaxy Tab 2 (10.1) counts with a much more powerful processing unit than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory and lesser cpu cores. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a bit more vivid screen than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a larger display, a way better 2048 x 2732 resolution and way more pixels per inch in the display.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) takes way better pictures and videos than Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a lot higher (4K) video definition and a way more mega pixels camera. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much greater storage capacity for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Samsung Galaxy Tab 2 (10.1) counts with a much better battery life than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.