| Global Score | |
| 65.4 | 61.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-08-15 |
| -- | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| -- | 12.20 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.20 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| 2.4 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 192 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a little bit better than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, with a global score of 65.4 against 61.7. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) construction is much thinner and lighter than the Galaxy Tab 2 (7.0) LTE. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab 2 (7.0) LTE counts with Android 4.1 OS.
Galaxy Tab 2 (7.0) LTE features a much better performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores and lesser RAM, it also counts with an additional GPU. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a bit more vivid display than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a lot better number of pixels per inch of screen, a lot better resolution of 2048 x 2732 pixels and a lot bigger display.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a way better camera than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a much higher video quality and a back-facing camera with a lot higher resolution. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a superior memory to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
Galaxy Tab 2 (7.0) LTE features a really longer battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.