| Global Score | |
| 65.4 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| -- | 8.27 x 4.88 x 0.31 inches |
| -- | 11.11 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 122.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Galaxy Tab 4 8.0 has a global score of 66.2, which is a bit better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 score. Galaxy Tab 4 8.0 has Android 4.4.2 OS, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 has a much better performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has less processing cores and 6,5 GB lesser RAM memory, it also counts with an additional GPU.
The Galaxy Tab 4 8.0 features a bit more vivid screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way smaller display, a lot worse 1280 x 800px resolution and a way lower amount of pixels per inch in the screen. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots much better photos and videos than Galaxy Tab 4 8.0, because it has a way better 12 mega pixels resolution back camera and a way better 3840x2160 (4K) video resolution.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better memory for applications and games than Samsung Galaxy Tab 4 8.0, because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal memory. Galaxy Tab 4 8.0 counts with a way better battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.