| Global Score | |
| 65.4 | 60.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1.2, 4.0, 3.2 |
| -- | 2011-09-30 |
| -- | 7.62 x 4.82 x 0.39 inches |
| -- | 12.17 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 549.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.83 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 3.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a score of 65.4, which is a bit better than Galaxy Tab 7.0 Plus's global score of 60.8. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab 7.0 Plus works with Android 4.1.2 OS. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a notably lighter and much thinner tablet than Galaxy Tab 7.0 Plus.
Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus features a lot better performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory and an inferior number of cores. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a bit sharper screen than Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus, because it has a lot greater pixels quantity per inch of display, a way higher 2048 x 2732 resolution and a much bigger screen.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots greater photos and videos than Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus, because it has a much more mega pixels back facing camera and a lot better 3840x2160 (4K) video resolution. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much greater storage to install games and applications than Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal memory.
The Galaxy Tab 7.0 Plus features a much better battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.