| Global Score | |
| 65.4 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.0.4, 3.2 |
| -- | 2011-09-01 |
| -- | 7.74 x 5.24 x 0.31 inches |
| -- | 11.82 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 675.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7.7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super AMOLED Plus |
| 265 pixels per inch | 196 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 3.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is just a bit better than Galaxy Tab 7.7, with a global score of 65.4 against 64.8. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab 7.7 works with Android 4.0.4 operating system. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s design is noticeably thinner and notably lighter than Galaxy Tab 7.7.
The Samsung Galaxy Tab 7.7 counts with a way better hardware performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 6 lesser cpu cores (although faster) and 7 GB lesser RAM, it also counts with a graphics co-processor. Galaxy Tab 7.7 counts with a little sharper screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has way less pixels per inch of screen, a way smaller display and a way lower 800 x 1280px resolution.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a lot better camera than Samsung Galaxy Tab 7.7, because it has a much more mega-pixels back camera and a lot better 3840x2160 video quality. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features more storage capacity to install applications and games than Galaxy Tab 7.7, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The Samsung Galaxy Tab 7.7 has a much better battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.